رفع خطای Drive is not accessible | رفع خطای “درایو قابل دسترسی نیست”

رفع خطای Drive is not accessible

رفع خطای Drive is not accessible

drive is not accessible : معمولا برای امنیت بیشتر  با ابزار BitLocker بر روی درایو های ویندوز رمز می گذاریم. BitLocker ابزار داخلی ویندوز است و برای قفل گذاری بر روی درایو های ویندوز استفاده می شود. اما گاهی وقت ها  برای دسترسی به فایل های درایو با خطای Drive is not accessible به معنی “درایو قابل دسترسی نیست” مواجه می شویم.سئوالی که برای کاربران پیش می آید این است که چرا  با خطای Drive is not accessible روبرو می شوند؟چه عاملی باعث می شود که پیغام خطا “درایو قابل دسترس نیست” در ویندوز ظاهر شود؟سایت اکسیر علم روش هایی را برای رفع خطای عدم دسترسی به درایو را به شما آموزش می دهد. پس تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و دانش و مهارت خود را افزایش دهید.

فهرست مطالب

مقدمه: چرا خطای “درایو در دسترس نیست” در ویندوز نمایش داده می شود؟

معمولا برای قفل گذاری درایو ها به بخش کنترل پنل ویندوز می رویم و با ابزار BitLocker بر روی درایو ها رمز می گذاریم .این قابلیت در مسیر زیر می توانید فعال کنید.

Control Panel\All Control Panel Items\BitLocker Drive Encryption

همانطور که می دانید مشکلاتی مانند قطع برق یا راه اندازی مجدد ویندوز به دلیل وجود ویروس، با خطای  Drive is not accessible روبرو می شوید و این خطا به شما اجاز نمی دهد به درایو دسترسی داشته باشید و هیچ فایلی را نمی توانید در درایو باز کنید.حتی زمانی که فایل های درون درایوی که رمز گذاشته اید را در هنگام خاموش کردن ویندوز نمی بندید یا فایل ها را در حالت اجرا در ویندوز خاموش می کنید؛ آن وقت در هنگام روشن کردن ویندوز ممکن است با خطای Drive is not accessible روبرو شوید.در ادامه روش هایی را برای رفع خطا “درایو در دسترس نیست” آموزش می دهیم.

ویدیو آموزش رفع خطای درایو قابل دسترس نیست

تو این ویدیو آموزشی 8 روش را برای حل مشکل ” درایو قابل دسترسی نیست” (Access is denied )، به شما آموزش می دهیم.

 

 

هم اکنون می توانید ویدیو آموزش رفع خطای Drive is not accessible را در کانال یوتیوب ببینید.اکسیر علم شما را به دیدن این ویدیو دعوت می کند.

روش اول متوقف کردن اجرای پردازش   Services Host: Time Broker در Task Manager

رفع خطای Drive is not accessible با فرآیند Services Host Time Broker
فرآیند Services Host Time Broker

زمانی که سیستم به دلیل قطع برق خاموش می شود و یا ویندوز را بدون بستن فایل های در حال اجرا، خاموش می کنید؛ خطای Drive is not accessible برای شما ظاهر می شود.آن وقت نمی توانید به درایو دسترسی داشته باشید.برای رفع این مشکل باید سرویس دستگاه ذخیره سازی ویندوز را راه اندازی مجدد کنید.برای اینکار باید وارد بخش Task Manager شوید پس کلید ترکیبی Alt + Ctrl + Delete را همزمان فشار دهید و یا بر روی نوار taskbar ویندوز راست کلیک کرده و بر روی گزینه Task Manager کلیک کنید.

در پنجره Task Manager سرویس ها و فرآیند هایی در بخش Processes در حال پردازش هستند.این سرویس ها و فرآیند ها در پس زمینه سیستم عامل ویندوز در حال اجرا هستند.بر رفع خطای Drive is not accessible باید سرویس Services Host: Time Broker را پیدا کنید و آن را متوقف کنید.نگران اجرا نشدن سرویس Services Host: Time Broker  در ویندوز نباشید چون این سرویس به طور خودکار در ویندوز راه اندازی خواهد شد.

سرویس Time Broker با عنوان NT AUTHORITY\LocalService  که در فرآیند مشترک svchost.exe در پس زمینه ویندوز اجرا می شود. سرویس Time Broker وظیفه نظارت و کنترل سرویس ها و برنامه های ویندوز را دارد و در پوشه System32 ویندوز قرار دارد.برای اینکه خطای Drive is not accessible را رفع کنیم نیاز داریم که سرویس Services Host: Time Broker در بخش Processes  از پنجره Task Manager را پیدا کرده و با راست کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه End Task، اجرای این سرویس را متوقف کنیم.با متوقف کردن سرویس Services Host: Time Broker خطای”درایو قابل دسترس نیست” ظاهر نمی شود و به درایو دسترسی خواهید داشت.

روش دوم توقف اجرای پردازش  Shell Infrastructure Host در Task Manager

رفع خطای Drive is not accessible با فرآیند Shell Infrastructure Host
رفع خطای Drive is not accessible با فرآیند Shell Infrastructure Host

Shell Infrastructure Host یک ابزار مهم و حیاتی در ویندوز محسوب می شود. این ابزار وظیفه کنترل چندین عنصر گرافیکی مربوط به منو شروع ویندوز، Action Center، نمایش اسلاید پس زمینه دسکتاپ و موارد دیگر را بر عهده دارد.ابزار  Shell Infrastructure Host تحت فرآیندی به نام sihost.exe در پس زمینه ویندوز اجرا می شود.برای رفع خطای Drive is not accessible، ابتدا کلید ترکیبی Alt + Ctrl + Delete را در صفحه کیبورد همزمان فشار دهید تا پنجره Task Manager ظاهر شود.سپس سرویس Shell Infrastructure Host در بخش Processes  از پنجره Task Manager را پیدا کرده و با راست کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه End Task، اجرای این سرویس را متوقف کنیم.با متوقف کردن سرویس Shell Infrastructure Host خطای”درایو قابل دسترس نیست” ظاهر نمی شود و به درایو دسترسی خواهید داشت.با متوقف کردن سرویس Shell Infrastructure Host در ویندوز، این سرویس به طور خودکار در ویندوز راه اندازی خواهد شد.

 روش سوم توقف اجرای پردازش  Services and Controller app در Task Manager

رفع خطای Drive is not accessible با فرآیند Services and Controller app
رفع خطای Drive is not accessible با فرآیند Services and Controller app

Services and Controller app یک فرآیند قانونی سیستم عامل ویندوز مایکروسافت است که برای اجرای پایدار رایانه شما مهم است. در یک فرآیند مشترک به نام services.exe در پس زمینه ویندوز اجرا می شود و در مسیر پوشه System32  ویندوز قرار داد. برای رفع خطای Drive is not accessible، ابتدا کلید ترکیبی Alt + Ctrl + Delete را در صفحه کیبورد همزمان فشار دهید تا پنجره Task Manager ظاهر شود.سپس سرویس Services and Controller app در بخش Processes  از پنجره Task Manager را پیدا کرده و با راست کلیک بر روی آن و انتخاب گزینه End Task، اجرای این سرویس را متوقف کنیم.با متوقف کردن سرویس Services and Controller app خطای”درایو قابل دسترس نیست” ظاهر نمی شود و به درایو دسترسی خواهید داشت.پس نگران اجرا نشدن سرویس Services and Controller app در ویندوز نباشید چون این سرویس به طور خودکار در ویندوز راه اندازی خواهد شد.

روش چهارم ریست کردن ویندوز برای رفع خطای drive is not accessible 

ریست کردن ویندوز
راه اندازی مجدد ویندوز

اگر درایو ویندوز خطای Drive is not accessible را برای شما نشان می هد،احتمالا سرویس ها و فرآیند ویندوز دچار مشکل شده است.برای رفع این خطا، ویندوز را Reset (راه اندازی مجدد) کنید.با راه اندازی مجدد سیستم،فرآیند ها و سرویس های ویندوز دوباره راه اندازی شده و خطای “درایو قابل دسترس نیست” رفع خواهد شد.

روش پنجم وضعیت مالکیت دیسک یا سطح دسترسی دیسک را مشخص کنید.

تغییر مالکیت درایو در ویندوز
تغییر مالکیت درایو در ویندوز برای رفع خطای Drive is not accessible

اگر پیغام خطای Drive is not accessible را در ویندوز مشاهده کردید،ممکن است این خطا به دلیل تنظیم نشدن وضعیت مالکیت درایو در ویندوز، نشان داده شود.برای تنظیم مالیکت درایو بر روی درایوی که غیر قابل دسترسی است، راست کلیک کنید و گزینه Properties را انتخاب کنید.سپس به سربرگ Security رفته و بر روی Advanced کلیک کنید.سپس در بخش Owner (مالکیت) می توانید مالکیت درایو را مشخص کنید و میزان سطح دسترسی را تعیین کنید و بر روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود.

روش ششم رفع خطای drive is not accessible با ابزار CHKDSK در بخش Command Prompt

رفع خطای drive is not accessible با ابزار CHKDSK
رفع خطای drive is not accessible با ابزار CHKDSK

بعضی اوقات پیغام خطای “درایو در دسترس نیست” یا با پیام ثانویه “دسترسی ممنوع است” همراه باشد.در چنین شرایطی علت آن به احتمال زیاد خرابی سیستم فایل، خطای دیسک باشد.در این مورد باید با ابزار chkdsk خطای درایو را بر طرف کنید.برای رفع خطای Drive is not accessible ابتدا وارد بخش Command Prompt ویندوز شوید.پس کلید ترکیبی win _ R را همزمان از صفحه کیبود فشار دهید و دستور CMD را تایپ کنید.در مرحله بعد پنجره Command Prompt  نمایش داده می شود.حلا دستور chkdsk E: /f /r را در بخش Command Prompt تایپ کنید و کلید Enter صفحه کیبورد را فشار دهید تا  مشکل درایو رایانه شما حل شود.در این دستور حرف E همان درایو هارد دیسک است که خطای “درایو قابل دسترس نیست” را نشان داده بود.

روش هفتم استفاده از برنامه های ریکاوری فایل

بهترین برنامه ریکاوری فایل در دنیا
بهترین و قوی ترین برنامه ریکاوری فایل در دنیا

با استفاده از برنامه EaseUS Data Recovery Wizard و بهترین برنامه ریکاوری فایل می توانید به فایل های موجود در درایو هایی که با پیغام خطای” Drive is not accessible” ظاهر می شود،دسترسی داشته باشید.با استفاده از این برنامه ها،فایل های موجود در درایو هایی که  دسترسی آن به خاطر خطای فرمت سیستم فایل یا عدم دسترسی به درایو در ویندوز نشان داده می شود را می توانید بازیابی کنید.و پس از بازیابی فایل ها در دستگاه ذخیره سازی دیگر،آن درایو را فرمت کنید تا مشکل برطرف شود.

روش هشتم استفاده از ابزار EaseUS CleanGenius

نرم افزار EaseUS CleanGenius جهت رفع خطای”درایو قابل دسترس نیست”
نرم افزار EaseUS CleanGenius جهت رفع خطای”درایو قابل دسترس نیست”

نرم افزار EaseUS CleanGenius ابزاری است که به شما کمک می کند تا مشکل خطای drive is not accessible را بررسی و رفع کنید.به کمک این نرم افزار مشکلات درایو شما رفع شده و به فایل های موجود در درایو دسترسی خواهید داشت.

خدمات پشتیبانی رفع خطای drive is not accessible

خدمات help desk
خدمات help desk

سایت اکسیر علم خدمات پشتیبانی ویندوز را ارائه می دهد.اگر هنوز مشکل ویندوز شما  رفع نشده، می توانید از خدمات کامپیوتری اکسیر علم استفاده کنید. اگر تمایل دارید که مشکلات ویندوز شما در کوتاه ترین زمان حل شود به صفحه خدمات هلپ دسک مراجعه کرده و فرم درخواست پشتیبانی را پر کنید تا کارشناس ما با شما تماس گرفته و مشکل را برطرف کند.برای آشنایی بیشتر بر روی help desk چیست؟ کلیک کنید.

خدمات ما  1 ماه پشتیبانی رایگان دارد.این فرصت  خوب را از دست ندهید.

حمایت مالی

حمایت مالی
درگاه پرداخت حمایت مالی به سایت اکسیر علم

برای افزایش امکانات سایت و ارائه خدمات باکیفیت، از طریق لینک درگاه پرداخت، می توانید مبلغی را برای حمایت از ما به صورت آنلاین پرداخت کنید. از طریق دکمه درگاه پرداخت زیر،می توانید کمک مالی خود را در جهت حمایت از سایت اکسیر علم، انجام دهید.از حمایت شما سپاسگزاریم.

ما را در شبکه اجتماعی زیر دنبال کنید.

یوتیوب اکسیر علم - رفع خطای درایو قابل دسترسی نیست.ویدیو آموزشی آپارات اکسیر علم - رفع خطای drive is not accessibleتوییتر اکسیر علمکانال اینستاگرام اکسیر علم -رفع خطای drive is not accessibleکانال تلگرام اکسیر علم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *