error delete file and folder|حذف فایل یا فولدرغیر قابل پاک شدن

رفع خطای حذف فایل و پوشه در ویندوز

حذف فایل ها و فولدر غیر قابل پاک شدن در ویندوز

error delete file and folder (حذف فایل یا فولدر غیر قابل پاک شدن)،برخی مواقع ممکن است در هنگام حذف فایل و فولدر با پیغام خطا رو به رو شوید و سیستم  قادر به  حذف فایل و فولدر نمی باشد.در این هنگام کاربر به شدت کلافه شده و هر چقدر  تلاش   می کند تا عمل حذف را انجام دهد،به نتیجه ای نمی رسد. در این مطلب می خواهیم، عمل حذف کردن فایل و فولدر را آموزش دهیم و با استفاده از روش های مناسب به راحتی بتوانید عمل حذف را به خوبی انجام دهید.

حل مشکل حذف فایل و فولدر در ویندوز
حذف فایل و فولدر غیر قابل حذف شدن در ویندوز

برخی از کاربران در هنگام انتقال فایل های خود به دستگاه های ذخیره سازی مانند فلش و هارد دیسک اکسترنال(هاردیسک بیرونی)و CDو … تمایل دارن فایل های اضافی و غیر قابل استفاده را که نیازی به آن ها ندارند را حذف کنند.در هنگام حذف کردن،فولدر هایی هستند که به روش معمولی اصلا حذف نمی شوند و کاربر را کلافه می کنند.در این هنگام نیاز هست که به روش های مناسب آن فولدر ها را حذف کنید.روش هایی که برای حذف فولدر ها مورد استفاده قرار می گیرد به شرح زیر می باشد.

error delete file and folder

ویدیو حذف کردن فایل و پوشه غیر قابل حذف

تو این ویدیو یاد میگیری که چطوری فایل ها و پوشه ها را به راحتی و بدون دردسر حذف کنی.

 
 

اکسیر علم شما را به تماشای ویدیو آموزش حذف کردن فایل و پوشه غیر قابل حذف ،در کانال یوتیوب دعوت میکند.

روش اول:

حالت  safe mode:

در روش safe mode  متخصص مشکل را پس از بررسی ها  برطرف می کند و فایل را حذف می کند اما این روش برای کاربر عادی توصیه نمی شود و از طریق یک متخصص، این کار امکان پذیر است و کاربر عادی نباید خودسرانه این کار را بدون علم آن،انجام دهد.در صورتی که با محیط safe mode  آشنا هستید به محیط  safe mode وارد شوید و مشکل را بر طرف کنید. برای رفتن به محیط safe mode در سیستم عاملهای مختلف متفاوت است(ویندوز7،8،10).

محیط safe mode windows-جهت حذف فایل و فولدر
تصویر محیط safe node ویندوز جهت حذف فایل و فولدر

روش های رفتن به محیط safe mode

 1- با زدن کلید F8 کیبورد قبل از لود شدن ویندوز،صفحه ای ظاهر می شود  و شما می توانید با انتخاب safe mode  وارد محیط آن شوید.

configuration tool:

2- روش ساده تر ،استفاده از ابزار configuration tool است.کاربر هنگامی که وارد ویندوز شد،با نگه داشتن کلید win + R از صفحه کیبورد پنجره RUN باز شده و عبارتexe را تایپ کنید تا پنجره configuration tool ظاهر شود.

تنظیمات safe mode in configuration tool
تنظیمات رفتن به safe mode جهت حذف فایل و فولدر

از سربرگ boot و در قسمت boot option گزینه safe mode  را فعال کنید و بعد گزینه ok  را کلیک کنید. بعد از آنکه مراحل را به درستی پیش رفته اید،پنجره ای ظاهر می شود که با زدن reset now  سیستم را ریست کنید و وارد محیط safe mode شوید.

3- با نگه داشتن کلید shift به قسمت start ویندوز  بروید و آن را باز کنید و از قسمت پاور ویندوز  گزینه restart را بزنید تا ویندوز راه اندازی مجدد شود و بعد پنجره ای ظاهر می شود که گزینه troubleshoot را انتخاب کنید در صفحه بعدی  گزینه advance options را انتخاب کنید.

صفحهTroubleshoot blue screen -جهت حذف فایل و فولدر
Troubles hoot جهت حذف کردن فایل و فولدر

در صفحه بعد گزینه startup setting را انتخاب کنید و در پنجره بعدی دکمه restart  را بزنید تا سیستم راه اندازی مجدد شود و در پنجره ای که ظاهر می شود لیستی از  بوت ها نشان داده می شود که  گزینه 4 یا F4 کیبورد را فشار دهید و بعد از فعال شدن دوباره دکمه F8 کیبورد را بزنید تا وارد محیط safe mode  شوید.

صفحه startup settings-جهت حذف فایل و فولدر
رفتن به محیط safe modeجهت حذف فایل و فولدر

4- با رفتن به قسمت setting ویندوز و در بخش update & security سربرگ recovery  را بزنید و در قسمت advance startup  روی گزینه restart now  کلیک کنید و مشابه روش 3 به محیط safe mode  وارد شوید.

پنجره recovery windows 10-safe mode
رفتن به محیط safe mode از طریق recovery ویندوز،جهت حذف فایل و فولدر

automatic repair:

5- با وقفه انداختن در فرآیند بوت ویندوز، از طریق دکمه پاور و ریست ،کامپیوتر خود را راه اندازی مجدد یا خاموش می کنید و با این کار پنجره automatic repair ظاهر می شود و با انتخاب گزینه advance optionو مطابق با روش 3 وارد محیط safe mode شوید.

تصویری از محیط automatic repair windows 10
رفتن به صفحه automatic repair جهت حذف فایل و فولدر

محیط safe mode

در محیط  safe mode اقدام به حذف فایل کنید .معمولا فایل و فولدر  به راحتی در safe mode حذف می شود توجه داشته باشید که  ممکن است برنامه ای در ویندوز شما باعث به وجود آمدن خطایی در ویندوز شده باشد و یا در ویندوز تنظیماتی را تغییر داده اید به عنوان مثال مجوز سطح دسترسی ها را تغییر داده اید یا از طریق کاربر ادمین وارد ویندوز نشده اید.این موارد گفته شده را بررسی کنید تا بدون نیاز به محیط safe mode  به راحتی بتوانید فایل ها و فولدر ها را حذف کنید.

error delete file and folder

روش دوم :

حذف فایل ها و فولدر با استفاده از دستورات CMD :

از منو استارت و در قسمت run  دستور cmd را تایپ کنید و کلید enter را بزنید تا پنجره CMD باز شود و یا از کلید ترکیبی ویندوز +R را با هم فشار دهید تا پنجره Run باز شود و بعد دستور CMD را تایپ کنید و با زدن کلید enter  منتظر بمانید تا پنجره CMD باز شود.بعد از باز شدن  پنجرهCMD  دستورات حذف را باید وارد کنید تا بتوانید فایل و یا فولدر را حذف کنید.دستوراتی که برای حذف فایل و فولدر استفاده می شود در قسمت زیر نوشته شده است.

پنجره RUNجهت رفتن به صفحه CMD ویندوز
پنجره RUNویندوز جهت رفتن به CMD ویندوز-دستور حذف فایل و فولدر

برای حذف کردن فولدر دستور زیر را وارد کنید

Rd /s /q “C:\Users\isaacnewton\Desktop\new folder

دستور RD برای حذف کردن فولدر ها به کار می رود.

دستور حذف فایل و فولدر در command promt
دستور حذف فولدر در command promt

پارامتر /s برای حذف فایل یا فولدر و یا درایو به همراه زیر مجموعه های آن مورد استفاده قرار می گیرد،استفاده از این پارامتر مهم است،زیرا ممکن از در داخل فولدر زیر مجموعه هایی هم وجود داشته باشد.

پارامتر   /qبرای حذف کردن بدون پرسش فایل ها،مورد استفاده قرار میگیرد

مسیر هم با علامت ”   و به همراه آدرس مکانی که فولدر قرار دارد را تایپ کنید. توجه کنید در ویندوز 10 این مورد تست شده و جواب می دهد.

برای حذف کردن فایل ها

Del c:\test.txt

دستور del  برای حذف فایل ها به کار میرود

مسیر آدرس فایل مورد نظر را وارد کنید و حتما پسوند فایل  هم بنویسید.

دستور حذف فایل و فولدر در command-promt
دستور حذف فولدر در command prompt ویندوز

توجه :

برای اینکه بخواهید از محیط CMD وارد فولدر ها شوید از دستور CD استفاده کنید و بعد اقدام به حذف فایل مورد نظر را کنید.

cd C:\Users\username\Desktop

error delete file and folder

روش سوم :

استفاده از برنامه های حذف فایل و فولدر :

برنامه هایی برای حذف فایل و فولدر ها منتشر شده اند و با تهیه این برنامه ها  و با شناسایی فایل ها و فولدر ها به این برنامه ها،می توانید عمل حذف کردن را انجام دهید .در ادامه این مطلب دو برنامه را به شما معرفی می کنیم.

نرم افزار IObit Unlocker : پاک کردن فایل و فولدری که حذف نمی شود

نرم افزار IObit Unlocker قادر است که تمام فایل و فولدری که در ویندوز به دلیل برخی از مشکلات سیستم عامل حذف نمی شوند را با رفع خطا، به آسانی پاک کند.این نرم افزار علاوه بر رفع مشکل و آزاد سازی فایل ،به شما امکان کپی کردن و انتقال ،تغییر نام فایل  را می دهد.سرعت و عملکرد این نرم افزار ،بسیار خوب می باشد.

برنامه IObit Unlocker-حذف فایل و فولدر
برنامه حذف فایل و فولدر IObit Unlocker

ویژگی نرم افزار IObit Unlocker

 • قابلیت حذف پوشه و فایل که به آسانی حذف نمی شود
 • امکان تغییر نام پوشه و فایل ها،زمانی که نام آنها به آسانی تغییر نمی کند.
 • سازگاری با سیستم عامل های مختلف
 • امنیت بالا و سرعت عمل خوب
 • حجم کم و محیط کاربر پسند
 • انجام تغییرات بدون نیاز به راه اندازی مجدد (Restart)
 • قابلیت Forced Mode برای اعمال کردن تغییرات بر روی فایل های سیستمی
 • و…

نرم افزار Wise Force Deleter :حذف فایل و فولدر

نرم افزار  Wise Force Deleter جهت رفع خطا هایی که هنگام حذف کردن فایل و فولدر در ویندوز اتفاق می افتد،مورد استفاده قرار می گیرد.ممکن است در هنگام حذف فایل با خطاهای مختلفی روبرو شوید برخی خطا ها به خاطر اجرا بودن آن فایل مورد نظر می باشد و بعضی از خطاها،بابت عدم مجوز و یا  وجود آنتی ویروسی که به دلیل حفاظت از فایل های شما،مانع حذف کردن فایل می شود.اما گاهی اوقات حذف کردن فایل های غیر سیستمی کمی پیچیده است و به آسانی حذف نمی شوند.با کمک این نرم افزار می توانید فایل ها و فولدر ها را حذف کنید.

برنامه Wise Force Deleter-حذف فایل و فولدر
حذف فایل و فولدر با برنامه -Wise Force Deleter

توجه : نرم افزار های زیادی ممکن است در آینده منتشر شوند و کارایی خوبی را برای کاربران ارائه دهند و سایت اکسیر علم این دو نرم افزار را در حال حاظر پیشنهاد می دهد.

error delete file and folder

روش چهارم :

استفاده از برنامه zip7 و Winrar:حذف فایل و فولدر

یکی از ساده ترین روش ها می باشد و کافی است، یکی از این دو برنامه zip7 و winrar  را در سیستم نصب داشته باشید و با فشرده سازی آن،فولدر غیر قابل حذف و با بهره بردن از گزینه  delete files after archiving   فولدر را به راحتی حذف کنید. این روش باعث می شود که فولدر  بعد از فشرده سازی و با فعال کردن گزینه بالا به صورت اتوماتیک حذف شود و فقط فایل فشرده آن فولدر باقی می ماند که آن فایل فشرده را به راحتی می توانید حذف کنید.

برنامه Winrar-حذف فایل و فولدر
حذف فایل و فولدر با برنامه Winrar

توجه :

حذف کردن فولدر و فایل های سیستمی توصیه نمی شود. و سعی کنید فایل ها و فولدر های سیستمی را حذف نکنید.فایل ها و فولدر هایی که سیستمی نیستند و حذف کردن آنها به راحتی امکان پذیر نیست ،به روش هایی که گفته شد، آنها را حذف کنید.

کنترل  بر خشم  و اعصاب

عصبانیت و خشم زمانی اتفاق می افتد که از چیزی بسیار ناراحت شده اید و با فکر کردن به آن موضوع، باعث تشدید خشم و ناراحتی شما می شود.اعصبانیت احساس طبیعی انسان است و  در هنگام  عبور کردن از  مشکلات  و  شرایط پیچیده و  محیط ناآرام  برای شما  رخ می دهد.اگر بر خشم و عصبانیت خود کنترلی نداشته باشید رفتار شما  تهاجمی و  منجر به برخورد فیزیکی می شود.

خشم در هنگام مواجه با مشکلات
خشم در هنگام مواجه با مشکلات

در حوزه علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات،کاربران مدام به خطاهایی رو به رو می شوند که باعث بروز عصبانیت و خشم شان می شود.و اگر بر خشم  خود کنترلی نداشته باشند نمیتوانند تصمیم درستی بگیرند.به عنوان مثال برخی فولدر های به آسونی حذف نمی شوند و با روش های معمولی نمی توانید به نتیجه برسید .برای حذف فولدر و فایل هایی که به آسونی حذف نمی شوند باید راه حلی پیدا کنید اما   به دلیل خشم و عصبانیتی که  دارید نمی توانید تصمیم درستی بگیرید برای کنترل بر اعصابتان موارد زیر را انجام دهید تا بتوانید بر خشم خود غلبه کنید.

کاربر عصبانی
کاربر عصبانی در هنگام استفاده از کامپیوتر

راه های کنترل خشم

 • به خودتان استراحت دهید.
 • با دوست خود صحبت کنید تا آرام شوید.
 • قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید.
 • به روش های خلاقانه روی بیاورید .مثل نقاشی کردن،مقاله نویسی،سر زدن به باغچه تان و…
 • نفس عمیقی بکشید.
 • رفتن به محیط آرام و بدون تنش زا(ترک موقعیت).
 •  ماساژ دادن شانه ،گردن،پوست سر.
 • گوش دادن به موسیقی.
 • آرام بودن را تمرین کنید.
 • به خودتان فرصت دهید.
 • گرایش به ورزش هایی مثل یوگا، تای چی و مدیتیشن.
 • راهکارهای ممکن را بررسی کنید. تمرکز خود را از چیزی که دیوانه تان می کنه دور کنید و به دنبال راه کار باشید.
 • تمرکز به تصویر و محیط آرامش بخش.
 • کمک گرفتم از اطرافیان در جهت کنترل خشم.
 • شمارش اعداد باعث غلبه کردن منطق تان بر احساسات می شود.
 • به حمام بروید و دوش بگیرید.
کاربر خوشحال
کاربر خوشحال

دانلود ویدیو آموزشی حذف فایل و فولدر غیر قابل پاک شدن

در این ویدیو آموزشی به بررسی روش های حذف کردن فایل یا فولدر می پردازیم.برای تهیه رایگان این ویدیو آموزشی بر روی دکمه دانلود کلید کنید و شروع به دانلود فایل کنید.

حذف فایل و فولدر در ویندوز
حذف فایل و فولدر غیر قابل حذف

اهمیت هلپ دسک:

هلپ دسک با انجام پشتیبانی، پاسخ دقیقی را بدون محدودیت زمانی و مکانی در جهت رفع مشکلات کاربران ارائه می دهد.کاربران در هنگام مواجه شدن با مشکلات سیستمی خود، می توانند از خدمات  کارشناس هلپ دسک،بهره ببرند و  با ارسال درخواست پشتیبانی،مشکلات خود را مطرح کنند و منتظر بمانند تا کارشناس،موضوع را بررسی کند و راه حلی را برای رفع این مشکل ارائه دهد.

خدمات هلپ دسک
خدمات هلپ دسک جهت رفع مشکلات رایانه ای و موبایل

درخواست خدمات هلپ دسک:

شما می توانید برای رفع مشکلات خود،درخواستتان را در این صفحه به کارشناس هلپ دسک ارسال کنید و منتظر بمانید تا کارشناس پس از بررسی،اقدام به رفع مشکل کند.

درخواست خدمات هلپ دسک
خدمات هلپ دسک اکسیرعلم

خدمات هلپ دسک:

برای رفع مشکلات خود به این صفحه مراجعه کنید.(خطاهای ویندوز)

فروشگاه اکسیر علم :

محصولات با کیفیت را در فروشگاه اکسیرعلم  مشاهده کنید.

خدمات طراحی :

طراحی سایت را در این صفحه درخواست کنید.

خدمات گرافیکی:

برای درخواست گرافیکی به این صفحه  مراجعه کنید.

شبکه های اجتماعی :

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید.

عضو شبکه اجتماعی ما شوید تا از اخبار و اطلاعات ما با خبر شوید.

 

12 دیدگاه برای “error delete file and folder|حذف فایل یا فولدرغیر قابل پاک شدن

  • exir elm گفته:

   سلام بازدید کننده گرامی
   از اینکه مقاله های ما را مطالعه می کنید سپاسگزاریم.

   با عضویت در شبکه اجتماعی اکسیر علم از اخبار و اطلاعات جدید با خبر شوید.
   ما را در شبکه های اجتماعی با #اکسیرعلم دنبال کنید.

 1. علی گفته:

  سلام
  من میخوام یک پوشه رو در هارد اکسترنال پاک کنم ولی نمیشه برنامه unlock هم نصب کردم نشد
  به عکس های زیر نگاه کنید
  عکس زیر محتویات پوشه هستش در صورتی که من یک سریال رو کپی کردم
  http://s15.picofile.com/file/8408788568/36513.jpg
  و عکس زیر هم ارور در موقع پاک کردن
  http://s15.picofile.com/file/8408788576/254.jpg
  و تقریبا 58 گیگ هم درگیر کرده ویروس کشی هم کردم مشکلی نداشت چه کار کنم به نظرتون

  • exir elm گفته:

   سلام وقت بخیر
   پیام شما مورد بررسی قرار گرفت.با توجه به توضیحاتی که دادین و تصاویری که فرستادین بررسی کردیم و برای حل مشکل شما می بایست به سیستم شما متصل بشیم و احتمالات را بررسی کنیم .ممکن از فایلی که پاک می کنید مربوط به فایل راه انداز هارد اکسترنال شما باشد و حتی مجوز سطح دسترسی آن محدود شده و یا فایل مخربی باشد که با آنتی ویروس شما تشخیص داده نشده ،شاید از طریق راه های معمولی فایل حذف نمی شود.
   برای رفع مشکل خود می توانید به صفحه خدمات Help desk مراجعه کنید.از طریق منو خدمات هم میتوانید به بخش صفحه خدمات هلپ دسک بروید.با مراجعه به صفحه خدمات هلپ دسک به کارشناس ما پیام دهید و نرم افزار ریموت دسکتاپ را دانلود کنید تا کارشناس بتواند به سیستم شما متصل شود.

  • exir elm گفته:

   سلام وقت بخیر
   قطعا فایلی در حال اجراست که مانع حذف شدن فایل شما می شود.برنامه های در حال اجرا را ببندید و فایل را پاک کنید.اگر پاک نشد و مشکل شما رفع نشد،می توانید از خدمات پشتیبانی ما استفاده کنید و در کوتاه ترین زمان مشکل خود را رفع کنید.به صفحه خدمات هلپ دسک مراجعه کنید و فرم را پر کرده و منتظر بمانید تا کارشناس با شما تماس بگیرد.
   عضو شبکه اجتماعی محبوب اینستاگرام اکسیر علم شوید.

 2. فرهاد گفته:

  یک فایل به اسم JUNISRG هست هری کاری میکنم حذف نمیشه تا بحال از چند تا نرم افزار هم برای حذف فایل امتحان کردم ولی هیچ کدو مشون نتو نستند پاک کنند

  • exir elm گفته:

   سلام وقت بخیر
   فایل شما باید بررسی بشه تا مشکل رفع بشه.ممکن است برنامه مربوطه باز باشد یا سیستم اجازه حذف فایل را ندهد.
   اگر تمایل دارید که مشکل در کوتاه ترین زمان حل شود به صفحه خدمات هلپ دسک مراجعه کرده و فرم درخواست پشتیبانی را پر کنید تا کارشناس ما با شما تماس گرفته و مشکل را رفع کند.
   خدمات ما 1 ماه پشتیبانی رایگان هم برای شما ارائه می دهد.این فرصت خوب را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *