Rufus نرم افزار ساخت فلش بوتیبل | نصب ویندوز با فلشUSB

دانلود نرم افزار rufus 3.14

Rufus نرم افزار ساخت فلش مموری بوتیبل

Rufus یک نرم افزار کاربردی برای ساخت درایو راه انداز(Bootable) است که معمولا از طریق حافظه های قابل حمل مانند USB Flash و هارد اکسترنال،برای نصب کردن ویندوز بر روی هر کامپیوتر،مورد استفاده قرار می گیرد. این نرم افزار سرعت بسیار خوبی دارد و به راحتی می توانید بوتیبل ویندوز و حتی فلش بوتیبل آنتی ویروس را بسازید. هم اکنون می توانید  نرم افزار روفوس را از سایت اکسیر علم دانلود کنید. اگر در هنگام استفاده از نرم افزار Rufus به مشکلی برخوردید از تیم پشتیبانی ما درخواست پشتیبانی کنید. اکسیر علم جایی است که می توانید دانش و  مهارت خود را افزایش دهید و به درآمد برسید.پس تا انتهای این مقاله با اکسیر علم همراه باشید.

دانلود نرم افزار روفوس

دانلود نرم افزار روفوس
دانلود نرم افزار روفوس-ساخت فلش بوتیبل ویندوز

برای دانلود نرم افزار Rufus کافی است بر بروی لینک دانلود کلیک کنید و از طریق لینک دایرکت مستقیم، نرم افزار را دانلود کنید.برای نصب نرم افزار و راهنمای استفاده از آن؛ با ما در ادامه این مقاله همراه باشید.

دانلود نرم افزار روفوس نسخه جدید  Rufus.3.14.1788.rar حجم فایل 1MB

معرفی نرم افزار روفوس

نرم افزار rufus-نصب ویندوز از طریق فلش USB
ساخت فلش بوتیبل ویندوز با نرم افزار rufus

Rufus نرم افزاری است که برای ساخت درایو bootable استفاده می شود. با استفاده از این نرم افزار می توانید با سرعت بسیار بالا بر روی حافظه های قابل حمل ،درایو راه انداز ویندوز بسازید و بر روی هر کامپیوتری ویندوز نصب کنید.نرم افزار روفوس حجم کمی دارد و به شما این امکان را می دهد تا بتوانید فلش USB bootable بسازید.از قابلیت های Rufus پشتیبانی از زبان شیرین فارسی،محیط کاربری خوب و پیشرفته ،سرعت بالا در اجرای عملیات،پشتیبانی از فرمت ISO،سرعت بالا نسبت به نرم افزار های مشابه مانند UNetbootin, Universal USB Installer یا Windows 7 USB download tool می باشد.از دیگر قابلیت نرم افزار Rufus،ساخت بوتیبل ویندوز live و بوتیبل آنتی ویروس را می توان اشاره کرد.

قابلیت های نرم افزار

ساخت فلش بوتیبل ویندوز از طریق قابلیت برنامه Rufus
نصب کردن ویندوز از طریق فلش با برنامه Rufus
 • محیط کاربری خوب و دارای امکانات پیشرفته
 • امکان ساخت فلش مموری و هارد اکسترنال قابل بوت (Bootable) برای نصب ویندوز
 • پشتیبانی از فرمت ISO
 • نصب ویندوز از طریق فلش بر روی هر کامپیوتر
 • ساخت درایو بوتیبل ویندوز و آنتی ویروس
 • ساخت بوتیبل ویندوز لایو
 • حجم بسیار کم
 • سرعت بالا در اجرای عملیات
 • قابلیت فرمت درایو فلش به حالت های مختلف
 • پشتیبانی از قابلیت بوت UEFI و پارتیشن GPT
 • پشتیبانی از زبان های مختلف و زبان شیرین فارسی
 • قابلیت ساخت ویندوز بوتیبل از تمامی نسخه های سیستم عامل ویندوز
 • پشتیبانی از فرمت های FAT/FAT32/NTFS/UDF/exFAT/ReFS
 • پشتیبانی از پارتیشن MBR و GPT
 • امکان اجرا شدن Rufus بر روی تمامی نسخه های ویندوز
 • برنامه رایگان می باشد.
 • امکان تنظیم مدل پارتیشن بندی
 • رفع خطاها در نسخه های قدیمی

راهنمای نصب روفوس

ابتدا نرم افزار Rufus را از حالت فشرده خارج کنید.سپس فایل Rufus.exe را اجرا کنید.این نرم افزار رایگان بوده و نیازی به نصب و  رجیستر شدن ندارد.اگر امنیت آنتی ویروس شما در هنگام اجرای نرم افزار Rufus ،حساسیت بالایی نشان می دهد و مانع اجرای نرم افزار می شود برای مدت کوتاهی آنتی ویروس خود را غیر فعال کنید.

آموزش کار با نرم افزار روفوس

آموزش ساخت فلش bootable ویندوز با برنامه رفوس
روش ساخت فلش بوتیبل ویندوز از طریق برنامه Rufus

ابتدا از دیسک ویندوز خود با استفاده از نرم افزار ایمج گیری نرو  و همچنین نرم افزار ایمج گیری اولترا ایزو  با فرمت ISO کپی بگیرید.سپس نرم افزار Rufus را در ویندوز اجرا کنید.از بخش Device فلش USB خود را انتخاب کنید.در بخش Boot selection بر روی دکمه Select کلیک کنید و فایل ISO ویندوز را که قابلیت بوتیبل دارد را در مسیر دایرکتوری درایو پیدا کرده و انتخاب کنید تا فایل ISO وارد برنامه Rufus شود.

تنظیمات پارتیشن و فرمت

پارتیشن MBR و GPT چیست؟ تفاوت پارتیشن GPT و MBR
تفاوت نوع پارتیشن هارد دیسک GPT و MBR

در بخش Partition Scheme and Target System  باید نوع پارتیشنی که در فلش USB ساخته می شود را از بین دو حالت GPT و MBR  انتخاب کرده و همچنین نوع بایوس سیستمی که می خواهید ویندوز و لینوکس را در آن نصب شود را انتخاب کنید.دقت کنید که اگر برای هارد دیسکی که میخواهید سیستم عامل ویندوز را نصب کنید که پارتیشن آن از نوع GPT داشته باشد پس فلش مموری هم باید از نوع GPT باشد. پارتیشن GPT نسبت به پارتیشن  MBR  امکانات بیشتری دارد و همچین محدودیت پارتیشن MBR را ندارد.در پارتیشن MBR در یک هارد نمی توانید بیش از 4 پارتیشن بسازید.و از دیگر محدودیت پارتیشن MBR این است که از هارد های بالاتر از 2 ترابایت استفاده نمی شود.برای هارد های بالای 2 ترابایت از پارتیشن GPT باید استفاده کنید.

انتخاب نوع بایوس در نرم افزار روفوس

نوع بایوس را با توجه به بایوس سیستم خود انتخاب کنید بایوس UEFI یک نوع بایوس جدید بوده و در کامپیوتر ها مدرن می باشد.
 

– MBR Partition Scheme for UEFI  :برای پاریتیشن هایی که از نوع MBR هستند و درارای بایوس UEFI می باشند

– GPT Partition Scheme for UEFI  : برای پارتیشن هایی که از نوع GPT هستند و کامپیوتری که دارای بایوس UEFI می باشند.

تشخص پارتیشن MBR یا GPT  هارد دیسک و فلش USB در ویندوز

تشخیص پارتیشن هارد دیسک در ویندوز
تشخیص GPT یا MBR بودن پارتیشن هارد دیسک و فلش در ویندوز


بر روی آیکن This PC  در ویندوز 10 راست کلیک کرده و گزینه Manage را انتخاب کرده و وارد بخش  Disk Management شوید. مسیر دیگر از طریق control panel وارد بخش Administrative tools شده و بر روی Computer Management کلیک کنید.سپس بر روی هارد دیسک و یا فلش USB  خود راست کلیک کرده و گزینه properties را انتخاب کنید و به سربرگ Volumes رفته  و در قسمت Partition style نوع پارتیشین را مشاهده کنید.

تبدیل فرمت فلش USB

نحوه فرمت فلش USB در برنامه رفوس
تبدیل فرمت فلش USB در نرم افزار روفوس

در مرحله بعدی نوع فرمت فایل سیستم مورد نظر را برای فلش مموری انتخاب کنید.

حال باید  فرمت فایل سیستم فلش را در قسمت Format Option بر روی FAT 32  و یا  NTFS قرار دهید. توجه داشته باشید که اگر حجم پرونده شما بیشتر از 4 گیگ است  باید از فرمت NTFS استفاده کنید.سپس در همین بخش می توانید Cluster Size  را در حالت Default قرار داده و در کادر  New Volume Label،نامی را برای فلش مموری وارد کنید.در بخش Advance Format Option تنظیمات پیشرفته فرمت وجود دارد که به شرح زیر می باشد.

 • Quick Format: با فعال کردن این گزینه فلش مموری شما سریع فرمت می شود. بهتر است این گزینه رافعال نکنید تا فلش شما به طور کامل فرمت شود که مرحله فرمت آن طولانی می باشد.

 • Create Extended Label and Icon Files: با فعال کردن این گزینه آیکن و نامی برای فلش مموری شما قرار خواهد گرفت.

 • Check Device for Bad Blocks: با فعال کردن این گزینه فلش مموری شما به طور کامل برای تعمیر سکتور های آسیت دید بررسی می شود. تعداد دفعات Check کردن را نیز در کادر مقابل می توانید تعیین کنید.

 • Create a Bootable Disk Using: این گزینه در نسخه های قدیمی Rufus بوده و با فعال کرده این گزینه نوع ایمیج را مشخص کرده و وارد برنامه Rufus می کنید.

در مرحله آخر ،پس از انتخاب گزینه های صحیح بر روی دکمه Start کلیک کنید تا مراحل ساخت فلش مموری بوتیبل آغاز شود.

توجه: بهتر است برای بوتیبل ویندوز از فلش 8 گیگ به بالا استفاده کنید.

آموزش فرمت کردن فلش مموری با استفاده از نرم افزار Rufus

آموزش فرمت کردن فلش USB از طریق برنامه Rufus
تبدیل کردن فرمت فلش USB با نرم افزار Rufus

در صورتی که میخواهید فلش مموری خود را با استفاده از نرم افزار Rufus فرمت کنید،ابتدا فرمت مورد نظر خود را از بخش File System انتخاب کنید.سپس از طریق بخش Quick Format می توانید فلش را سریع فرمت کنید اما می توانید این بخش را فعال نکنید تا به طور کامل و دقیق فرمت شود.در نسخه قدیمی Rufus تیک گزینه Create a Bootable Disk Using را غیر فعال کنید.در مرحله بعدی بر روی دکمه Start کلیک کنید تا فلش شما فرمت شود.

سایت سازنده

خدمات پشتیبانی Rufus (هلپ دسک)

خدمات هلپ دسک-پشتیبانی نرم افزار rufus
خدمات از راه دور یکی از  سرویس های سایت اکسیرعلم می باشد.پشتیبان rufus

سایت اکسیر علم خدمات پشتیبانی نرم افزار Rufus را ارائه می دهد.اگر در هنگام نصب و راه اندازی نرم افزار Rufus،دچار مشکل شده اید.می توانید از خدمات تیم ما استفاده کنید. اگر تمایل دارید که مشکلات نرم افزاری شما در کوتاه ترین زمان رفع شود به صفحه خدمات هلپ دیسک مراجعه کرده و فرم درخواست پشتیبانی را پر کنید تا کارشناس ما با شما تماس گرفته و مشکل را برطرف کند.

خدمات پشتیبانی رایگان نیست و می بایست هزینه پشتیبانی توسط مشتری پرداخت شود.خدمات ما با 1 ماه گارانتی همراه هست.این فرصت خوب را از دست ندهید.

اکسیر علم جایی است که می توانید دانش و مهارت خود را افزایش دهید و به درآمد برسید.

همین الان عضو شبکه های اجتماعی زیر شوید.

 

 

4 دیدگاه برای “Rufus نرم افزار ساخت فلش بوتیبل | نصب ویندوز با فلشUSB

 1. محسن گفته:

  سلام خسته نباشید.
  برنامه Rufus من مشکلی براش پیش اومده و اصلا کار نمیکنه.میشه راهنمایی کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.