Help Desk چیست؟

help desk چیست؟

Help Desk  – خدمات از راه دور کامپیوتر

Help desk (میز کمک) خدمات پشتیبانی در جهت رفع مشکلات سیستمی مشتریان است، که کاربر عادی قادر به حل آن نبوده و تنها از طریق متخصص هلپ دسک می توان مشکل را حل کرد. کارشناس هلپ دسک از طریق منبع اطلاعاتی که در اختیار دارد در مدت زمان کوتاه قادر است مشکل را عیب یابی کند و برای رفع مشکل کامپیوتر، راه حلی را به کار گیرد.در ادامه این مقاله با ویژگی ها و کاربرد های خدمات هلپ دسک آشنا خواهید شد.

تاریخ به روز رسانی 1401/08/07

تاریخ نوشته ۱۳۹۸/۰۳/۱۰

📖 فهرست مطالب

Help desk چیست؟

help desk (میز کمک) خدمات پشتیبانی است که برای حل مشکلات مشتریان استفاده می شود. در واقع هلپ دسک مجموعه ای از ابزار ها و روش هایی است که برای کمک به مشتریان، توسط کارشناس یا تکنسین کامپیوتر ارائه می شود.سرویس هلپ دسک(میز کمک) می تواند هم به صورت فیزیکی و هم به صورت آنلاین (خدمات از راه دور) برای رسیدگی به مشکلات مشتریان، انجام شود.مشتریان می توانند به کارشناس هلپ دسک درخواست خود را ارسال کنند و یا با کارشناس تماس بگیرند و مشکلات کامپیوتر و لپ تاپ خود را به صورت آنلاین یا حضوری رفع کنند.

هلپ دسک چیست و چگونه کار می کن؟
هلپ دسک چیست؟

Help desk چه کاربردی دارد؟

گاهی اوقات کاربران قادر به حل مشکلات کامپیوتری و لپ تاپ شخصی خود نیستند.در چنین شرایطی به تکنسین یا کارشناس کامپیوتر نیاز خواهند داشت.متخصص help desk با دانش و مهارتی که دارد می تواند با استفاده از نرم افزار های ریموت دسکتاپ به سیستم مشتریان متصل شود و مشکل سیستم را حل کند.پس می توان گفت، اگر مشکلی در سیستم شما رخ دهد، متخصص هلپ دسک اولین کسی خواهد بود که برای حل مشکل کامپیوتری به شما کمک خواهد کرد.

چرا هر سازمان و شرکتی به کارشناس help desk نیاز دارد؟

کارشناس Help Desk (میز کمک)
اهمیت کارشناس Help Desk (میز کمک)

تصور کنید مشکلی برای کامپیوتر شما اتفاق افتاده است که قادر به رفع آن نیستید.اگر به تنهایی بخواهید با جستجو کردن در اینترنت مشکل را برطرف کنید باید وقت و زمان زیادی را صرف آن کنید. اما کارشناس هلپ دسک در همان لحظه (زمان واقعی) قادر است مشکل را حل کند.که این امر باعث صرفه جویی در وقت و زمان شما می شود.در نتیجه اگر کارشناس کامپیوتر نباشد ممکن است مشکل شما تا مدت ها باقی بماند و شما را کلافه کند.به این دلیل است که اکثر شرکت ها و سازمان ها و استارت آپ ها برای پشتیبانی مشتریان خود به کارشناس هلپ دسک احتیاج دارند.کارشناس هلپ دسک عموما خدمات پشتیبانی فناوری اطلاعات را برای کلیه محصولات سخت افزاری و نرم افزاری و شبکه را به مشتریان خود ارائه می دهد.شرکت ها و فروشندگان فناوری از طریق مرکز پشتیبانی مشتری، خدمات خود را در جهت رضایت مشتریان ارائه می کنند.

برخی از نام های رایج  هلپ دسک به شرح زیر است:

 • مرکز پشتیبانی کامپیوتر
 • مرکز پاسخگویی فناوری اطلاعات
 • مرکز پشتیبانی مشتری
 • مرکز راه حل های فناوری اطلاعات
 • مرکز منابع
 • مرکز اطلاعات
 • مرکز پشتیبانی فنی

کارشناس هلپ دسک چگونه مشکل را رفع می کند؟

ارائه خدمات Help Desk (میز کمک)
رفع مشکل مشتریان توسط کارشناس هلپ دسک

هلپ دسک منبع اطلاعاتی است که توسط کارشناس هلپ دسک جمع آوری می شود.کارشناس هلپ دسک تمامی راه حل های مشکل مشتریان را در یک پایگاه داده به ثبت می رساند.این پایگاه داده حاوی اطلاعات مفیدی است که می تواند به متخصص کامپیوتر کمک کند.معمولا این اطلاعات به عنوان یک پاسخ آماده برای سئوالاتی است که ممکن است در آینده توسط مشتری مطرح شود، توسط کارشناس جمع آوری می شود تا در مدت زمات کوتاه بتواند مشکلات مشتریان را رفع کند.پس می توان گفت کارشناس هلپ دسک از طریق پایگاه اطلاعات، تجربه و مهارتی که دارد می تواند مشکلات سیستمی مشتریان را به راحتی حل کند.

هدف اصلی خدمات هلپ دسک چیست؟

کارشناس هلپ دسک تلاش می کند که پایگاه دانش خود را به روز نگه دارد تا بتواند مشکل مشتری را پیش بینی کند و راه حلی را برای حل مشکل ارائه کند.هدف خدمات هلپ دسک در این است که کارشناس هلپ دسک پایگاه دانش خود را گسترش دهد؛ تا با استفاده از پایگاه دانش بتواند بفهمد که آیا مشکل مشتری قبلا شناسایی شده یا خیر.اگر مشکل مشتری قبلا شناسایی شده باشد راه حل رفع مشکل را به راحتی پیدا می کند در غیر این صورت راه حل جدید را در پایگاه دانش خود اضافه و به روز می کند.اما هدف اصلی خدمات هلپ دسک، افزایش رضایتمندی مشتریان و رفع مشکلات سیستمی و نرم افزاری در مدت زمان کوتاه است.

چرا help desk (میز کمک) مهم هست؟

بسیاری از فروشندگان و شرکت ها، میز کمک را به عنوان نقطه تماس اولیه برای کاربران نهایی می دانند و خدمات پشتیبانی هلپ دسک را برای رضایت مشتری ارائه می دهند.با استفاده از خدمات پشتیبانی، مشکلات اساسی شرکت و حتی مشتریان را در مدت زمان کوتاه می توان حل کرد.یک کارشناس هلپ دسک حتی اگر نتواند راهکاری را برای حل مشکل ارائه کند می تواند آن مشکل را به یکی دیگر از اعظای تیم هدایت کند تا کارشناس دیگر راه حلی را برای رفع مشکل پیدا کند.پس می توان گفت که help desk برای رضایت مشتریان و فروشندگان فناوری، امر مهم و حیاتی است.

چه تفاوتی میان Help Desk و Service Desk وجود دارد؟

تفاوت Help Desk و Service Desk
تفاوت هلپ دسک و سرویس دسک

بین Help desk  و Service desk تفاوتی وجود دارد. Help desk (میز کمک) روی کابر نهایی تمرکز دارد. در واقع هلپ دسک خدمات پشتیبانی برای حل مشکلات مشتریان است.اما Service desk (میز خدمت) هم روی کاربر نهایی و هم مشکلات داخلی شرکت تمرکز دارد.در شرح وظایف نیروی سرویس دسک آمده است که وی به صورت همزمان هم مشکلات مشتریان و هم امور روزمره شرکت رسیدگی نماید.از دیگر فعالیت متخصص Service desk تمرکز اصلی برای بالابردن بهره وری و پایین آوردن هزینه های شرکت است.متخصص Help desk فعالیتش تاکتیکی است و مشکلات را به محض بروز حل می کند در حالی که متخصص Service desk فعالیت استراتژیکی دارد و به امرور IT نظارت دارد و هدف آن جهت اجرای بهتر کلیه فرایند های IT از جمله سرویس Help desk است.

پس می توان گفت که Service Desk بر روی ارائه بهتر سرویس و ایجاد رضایتمندی برای سرویس دهنده (شرکت) و سرویس گیرنده (مشتری) فعالیت دارد؛ در حالی که Help Desk هدفش رفع مشکلات مشتریان است.

خدمات هلپ دسک اکسیر علم

خدمات پشتیبانی کامپیوتر - رفع مشکلات کامپیوتری
درخواست خدمات پشتیبانی کامپیوتر

خدمات کامپیوتری اکسیر علم سرویسی را به نام هلپ دسک برای رفع مشکلات مشتریان خود ارائه می دهد.شما می توانید برای حل مشکل خود به کارشناس هلپ دسک ما پیام دهید و پرسش های خود را مطرح کنید و گزارشی از مشکل به وجود آمده را به کارشناس ما ارسال کنید. پس از بررسی مشکل، کارشناس ما با شما تماس گرفته و از طریق نرم افزار ریموت دسکتاپ به سیستم شما متصل شده و مشکل را  عیب یابی و رفع خواهد کرد.معمولا درخواست مشتریان توسط کارشناس هلپ دسک دسته بندی می شود و برای هر دسته بندی کارشناس مرتبط با آن تعیین می شود.در نتیجه برای رفع مشکل مشتری هر کارشناس پشتیبان وظایف مشخصی را دارد.

نتیجه گیری

Help desk – هلپ دسک یک منبع اطلاعاتی و کمکی برای رفع مشکلات مشتریان است. کارشناس هلپ دسک  می تواند مشکلات کامپیوتری مشتری را به صورت خدمات از راه دور و یا به صورت حضوری رفع کند.در خدمات از راه دور،کارشناس هلپ دسک از طریق نرم افزار ریموت دسکتاپ به سیستم مشتری متصل می شود و مشکل را عیب یابی و رفع خواهد کرد.

درخواست خدمات هلپ دسک

خدمات پشتیبانی مشتریان
خدمات از راه دور برای رفع مشکل مشتریان

 اگر در هنگام استفاده از رایانه و موبایل با مشکلاتی رو به رو شده اید، می توانید از خدمات کامپیوتری اکسیر علم استفاده کنید.کارشناس ما از طریق برنامه Anydesk به سیستم شما متصل شده و مشکل را رفع می کند.اگر تمایل دارید که مشکلات ویندوز شما در کوتاه ترین زمان حل شود به صفحه خدمات پشتیبانی مراجعه کرده و فرم درخواست پشتیبانی را پر کنید تا کارشناس ما با شما تماس گرفته و مشکل را برطرف کند.

خدمات ما  1 ماه پشتیبانی رایگان دارد.این فرصت  خوب را از دست ندهید.

سئوالات متداول هلپ دسک

هلپ دسک چه کاری را انجام می دهد؟

Help desk به سئوالات مشتریان پاسخ می دهد و به مشکلات کاربر یا سیستم رسیدگی می کند.

خیر، خدمات هلپ دسک رایگان نیست و کارشناس هلپ دسک قبل از انجام کار هزینه پشتیبانی را برای مشتری تعیین می کند.

خیر.هزینه خدمات هلپ دسک به زمان و به تعداد مشکلاتی که رخ داده، تعیین خواهد شد.

برای اعتماد کردن به کارشناس هلپ دسک به مواردی مانند مدرک کامپیوتر، سابقه فعالیت، خدمات آنلاینی ثابت مثل سایت و رضایت مشتریان توجه کنید.یک کارشناس خوب هلپ دسک، معمولا برای رفع مشکلات مشتریان، محتوای آموزشی منتشر می کند.

از طریق ایمیل،تلفن، شبکه های اجتماعی و صفحه تماس با ما وب سایت می توانید با کارشناس کامپیوتر(Help desk) ارتباط برقرار کنید و سوالات خود را از کارشناس بپرسید و از آن کمک بگیرید.

شبکه های اجتماعی اکسیر علم

تلگرام اکسیر علم - هلپ دسکصفحه اینستاگرام اکسیر علمفیسبوک اکسیر علمتوییتر اکسیر علم- هلپ دسک چیستکانال یوتیوب اکسیر علمآپارات اکسیر علم  پینترست اکسیر علم - help desk

نوشته های جدید

 • بهینه سازی حجم ویدیو بدون افت کیفیت با برنامه Adobe Media Encoder
  آیا حجم ویدیو شما بسیار زیاد است؟ آیا می خواهید حجم ویدیو خود را بهینه کنید؟چگونه می توان حجم ویدیو را بهینه کرد؟ با چه برنامه ای می توان حجم ویدیو را کاهش داد؟ در این مقاله آموزشی به شما آموزش می دهیم که بدون افت کیفت، حجم ویدیو خود را کاهش دهید و فرمت ویدیو خود را به فرمت دلخواه تغییر دهید. بیشتر بدانید…
 • حل مشکل اتصال شبکه و Wi-Fi در ویندوز با 24 روش کاربردی
  چگونه مشکل اتصال به شبکه و Wi-Fi را در ویندوز حل کنم؟ آیا آداپتور شبکه یا Wi-Fi در ویندوز شما کار نمی کند؟ ممکن است عوامل مختلفی باعث بروز خطا در هنگام اتصال آداپتور شبکه و Wi-Fi در ویندوز شود.در این مقاله روش هایی را برای حل مشکل اتصال شبکه را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید به اینترنت دسترسی داشته باشید.بیشتر بدانید…
 •  حل مشکل قطع شدن صدا در ویندوز | 20 راهکار برای رفع قطعی صدای ویندوز
  چگونه مشکل قطعی صدای ویندوز را حل کنم؟ دلایل مختلفی باعث قطع شدن صدای ویندوز می شود.در این مقاله 20 راه حل برای رفع مشکل قطع شدن صدای ویندوز را آموزش داده ایم.بیشتر بدانید…
 • پیدا کردن خدمات کامپیوتری مطمئن | چگونه خدمات کامپیوتر خوب پیدا کنم؟
  چگونه به خدمات کامپیوتر اعتماد کنیم؟ همان طور که می دانید، هر خدمات کامپیوتری قابل اعتماد نیست.تو این پست آموزشی یاد میگیری که به چه خدمات کامپیوتری باید اعتماد کنی و با ویژگی های خوب یک کارشناس کامپیوتر آشنا خواهید شد.بیشتر بدانید.
 • دانلود Internet Download Manager به همراه راهنمای نصب و فعال سازی
  چگونه اینترنت دانلود منیجر را در ویندوز نصب کنم؟ تو این پست آموزشی نحوه نصب و فعال سازی برنامه اینترنت دانلود منیجر را توضیح داده ایم.این پست آموزشی را از دست نده.


4 دیدگاه برای “Help Desk چیست؟

 1. زهرا گفته:

  سلام وقت بخیر من زمانی ک از toolkitبرای فعالسازی ویندوز7استفاده میکنم این خطا رو میده

  باید چیکار کنم؟ممنون میشم لطفا راهنماییم کنید

   • exir elm گفته:

    پیام شما را بررسی کردیم. از فعال ساز دیگری برای اکتیو کردن محصولات و ویندوز استفاده کنید.اگر احتیاج به تیم پشتیبانی داشتید به صفحه خدمات هلپ دسک ما مراجعه کنید.

  • exir elm گفته:

   سلام وقت بخیر
   فعال ساز شما امکان اکتیو کردن ویندوز را ندارد.برای اینکه بتوانید مشکل فعال ساز خود را حل کنید از فعال ساز هایی که در سایت قرار دادیم اقدام به فعال سازی ویندوز خود کنید.
   اگر تمایل دارید که مشکل در کوتاه ترین زمان حل شود به صفحه خدمات هلپ دسک مراجعه کرده و فرم درخواست پشتیبانی را پر کنید تا کارشناس ما با شما تماس گرفته و مشکل را رفع کند.
   خدمات ما 1 ماه پشتیبانی رایگان هم برای این نرم افزار ارائه می دهد.این فرصت را از دست ندهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *